Kako god se hranili, kojoj god kategoriji što se tiče prehrane pripadali, svi se slažemo da su sezonske namirnice nazdravije, jer našem tijelu daju upravo ono što mu u određenom periodu godine treba. Jesen je posebno bogata i šarena što se plodova tiče, a kako nam svima uvijek nedostaje ideja što jesti i kako iskoristiti sve što nam priroda nudi, odlučila sam sastaviti popis sezonskih namirnica i par ideja za njihovu pripremu.
JABUKE I KRUŠKE – Kao i većina voća i povrća, najbolje i najzdravije su sirove ili u prešanim sokovima. Jabuke izbjeljuju i jačaju zube, smanjuju rizik od dijabetesa i djeluju kao prebiotik. Kruške povoljno djeluju na probavu, smanjuju nadutost te jačaju imunitet. Volim ih narezati i poslužiti klincima uz malo domaćeg maslaca od kikirikija ili kao dodatak jogurtu ili smoothie bowlu za dorućak. Volim od njih raditi deserte (recepte koje imam na internetu vam stavljam pa samo kliknite na ime recepta): tortu od jabuka, štrudlice od jabuka u rižinom papiru, crumble od krušaka, preljev od jabuka za palačinke i zobenu kašu.
NARANČE, MANDARINE, KIVI – Prebogati vitaminom C. Bez puno filozofije, jedemo isključivo sirove ili u sokovima. Sok od mandarina je jako ukusan!
NAR ili ŠIPAK – Izuzetno bogat antioksidansima, vitaminima i mineralima, nar povezuju sa snižavanjem krvnog tlaka, sprečava nastanak upala i stanica raka, povećava imunitet, pomaže kod anemije i općenito kardiovaskularnih bolesti, a sjajan je i za trudnice. Konzumiramo ga isključivo sirovog, odnosno radimo sok od njega i stavljamo u zelene lisnate salate. Posebno je ukusan u salati od rikule i slatkog krumpira.
BROKULA I CVJETAČA – Znam da zvuči čudno, ali jako su ukusne sirove. Bogate su vlaknima, pune vitamina A, C i K, i često ih konzumiramo. Stavljam ih sirove u svoje bogate salate, a radim i kremaste juhe od njih, povrtni pire, dio su mojih jela iz woka. Stabljike i listove nikako nemojte bacati: od njih možete napraviti izvrstan povrtni temeljac. Stabljiku brokule, na primjer, naribam i iskoristim kao bazu za veganski bolonjez ili neko varivo, zajedno s drugim povrćem (luk, česnjak, mrkva, celer). Znam ih ubaciti i u smoothieje.
KUPUS -Iako volimo kiseli kupus, moram priznati da ga jako rijetko konzumiramo, možda 1-2 puta godišnje, ali samo zato što ovdje gdje živimo teško nalazim ukusan i kvalitetan kiseli kupus. Ali zato svježi redovito jedemo u salatama, u smoothiejima ili kao zdraviju verzija wrapova (dolovno samo u list kupusa umotam povrće i neki umak).

MRKVA – 12 mjeseci godišnje, skoro svaki dan na jelovniku. Klinci obožavaju grickati mrkvu za snack, a jedemo je ribanu u salatama, stavljam je u apsolutno sve umake i sokove, najčešće kombiniram jabuku, ciklu i mrkvu. Isprobajte salatu od naribane mrkve, cikle i jabuke. Savršena kombinacija!
CIKLA – Pojedem svaki dan barem jednu, spas za moju krvnu sliku. Obožavam je u sokovima. Znam da mnogima nije baš ukusna, zato je moj savjet da je kombinirate s jabukom koja će neutralizirati taj izraziti okus cikle. Kao što sam navela iznad, salata od ribane mrkve, cikle i jabuke je izvrsna, čak i bez ikakvih začina. Ovdje vam stavljam i recept za pečenu ciklu s različitim umacima koji često radim, za prste polizati!
KOMORAČ – Vjerojatno nije najpopularnija namirnica u većini domaćinstava, no zbog izvanrednih svojstava (regulira krvni tlak i kolesterol, poboljšava probavu, sprečava anemiju) savjetujem da ga uvedete u svoj jelovnik. Mi ga konzumiramo isključivo sirovog, i to u salatama. Savršeno se slaže s drugim hrskavim povrćem poput mrkve, kupusa i paprike.
SLATKI KRUMPIR – Nitko mi ne vjeruje kad kažem koliko je ukusan sirov. Probajte! Narežite ga na trakice, zajedno s npr. paprikom, celerom, komoračem, mrkvom, i poslužite s humusom kao ukusan i zdravi povrtni snack. Često ga pečem u pećnici i stavljam u curry. U svim oblicima ga obožavamo.
BUNDEVA – Savršena je u juhi, a u jesenskim mjesecima trudim se pripremati je na što više načina jer je obožavamo. Radila sam njoke od bundeve, pire od bundeve, pekla je u pećnici, stavljala u muffine, rižota koja su posebno kremasta kad u njih umiješate malo pečene bundeve. Jedino nisam isprobala pitu od bundeve, a to mi je velika želja.
JAPANSKA JABUKA ili KAKI – Izuzetno bogat vitaminom C – samo 100 grama kakija zadovoljit će dnevnu potrebu za njime, a bogat je i mnogim drugim aktivnim tvarima koja imaju antibakterijsko djelovanje, ublažavaju alergijski odgovor organizma, snižavaju krvni tlak, itd. Pravi je slatkiš među voćkama: kad vas uhvati želja za slatkim, posegnite za kakijem umjesto za čokoladom. Jedemo ga isključivo sirovog.
KELJ – Nije nikome od nas omiljen, ali se trudim često ga uklopiti u obroke jer je izuzetno zdrav. Iako ga ljudi većinom jedu kuhanog, meni je takav jako dosadan i bezokusan. Mi ga najčešće jedemo sirovog, u smoothiejima, prešanim sokovima ili sitno rezanog ili ribanog na salatu.
Koje namirnice su kod vas neizostavni dio jesenskog jelovnika?
Bisous,
Fée